image48

Diyaliz Nedir?

Böbrek kalp tarafından pompalanan kanı alarak glomerüllerden geçirir ve idrar oluşturur. Böbrek idrar yapımı, sayesinde; alınan gıdaların sindirilmesi sırasında açığa çıkan zehirli maddelerin ve fazla suyun uzaklaştırmasını sağlar. Böbrek fonksiyonlarının % 80 – 90’nı kaybetmiş olan hastalarda diyaliz tedavisine başlanmalıdır .

Diyaliz Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İki tür uygulama mevcuttur. Bunlar Hemodiyaliz ve Periton Diyalizi

Hemodiyaliz: Hasta kanının damardan alınarak özel makineler kullanılarak temizlenip tekrar hastaya verilmesi sistemidir. Hastanın ihtiyacına göre bir veya üç defa uygulanır.
Periton Diyalizi: Hastanın karın boşluğuna verilen sıvıya atık maddelerin geçmesi ve daha sonra bu sıvının boşaltılması esasına dayanır. Bu işlem için makineye ihtiyaç yoktur. 

Diyaliz Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Böbrek hastalarının kilo oranlarını kontrol altında tutmaları ve iki diyaliz seansı arasında 1.5 - 2 kilodan fazla almamaları gerekmektedir. Aksi takdirde iki diyaliz arasındaki kilo farkının çok olması durumunda çeşitli sorunlar gözlemlenebilir.  Kilo dengesinin yanı sıra böbreklerin yeterince çalışmaması nedeniyle hastanın tuz ve sıvı tüketimine ayrıca dikkat etmesi önerilmektedir. 

Böbrek Yetmezliğinden Nasıl Korunulur?

 

  • Hipertansiyon hastalarının kan basıncını korumasının sağlanması
  • Akut romatizmal ateş ve çocuklarda görülen boğaz enfeksiyonu gibi enfeksiyonlardan korunması
  • Böbreklere zarar veren ilaç kullanımından kaçınma
  • Şeker hastalarının kan şekeri düzeylerinin kontrolü