Hastalarımıza Bilgiler

 • Diyaliz Hastalarında Beslenme Şekli

 • Diyetisyenimiz Diyetisyenimiz ÖZLEM BALIK diyor ki:
 • Hayatımızı sürdürebilmek için besinleri uygun miktarlarda almak zorundayız. Düzgün beslenmeyle vücudun büyümesi, gelişmesi ve organlarımızın çalışabilmesi için gerekli enerjiyi sağlarız. Bu nedenle sağlıklı ve kronik bir hastalığı bulunan herkesin besinler ve beslenme hakkında bilinçli olması gerekmektedir.
  Hemodiyaliz hastalarının hastalıklarına ve diyaliz özelliklerine bağlı olarak beslenme şekillerini bilmeleri hastalığın seyri için büyük önem taşımaktadır. Hemodiyaliz hastalarında günlük enerjinin çoğu karbonhidratlar ve yağlardan sağlanır. Hemodiyaliz hastalarının daha çok kullanmaları gereken karbonhidratlı besinler; ekmek, pilav, makarna, sebze, meyve gibi kompleks karbonhidratlardır. Basit karbonhidrat dediğimiz şeker, bal, reçel gibi gıdaların tüketimini ise kilo durumumuz belirlemektedir. Eğer kiloluysak bu besinleri tüketmememiz gerekmektedir. Karbonhidratlı besinlerin fazla tüketimi vücutta yağ olarak depolanmaktadır.
 • Devam
 • Böbrek Yetmezliği ve Hemodiyalizle Yaşam

 • Uzmanımız  İnsan böbreğinin çeşitli görevleri vardır.Bunların başında kişinin su ve elektrolit dengesini sağlamak bulunur. Yani, günlük aldığımız su, suyla beraber aldığımız çeşitli mineraller, tuzlar, vücutta sabit miktarda kalmasını temin etmek, bunun sonucunda fazla biriken atık maddeleri idrar vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırmak. Onun dışında yine günlük insanın metabolik aktivitesi sonucu oluşan bir takım toksit zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir.. Örneğin üre gibi... Bunları da yine idrar vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırmak böbreğin vazifeleridir. Bunun dışında böbrek bir takım hormonlar salgılamaktadır.. Biri, kan yapımında rol oynayan eritropoetin hormonunu üretmek. Bir diğeri ise, tansiyon dengesini ayarlayan, renin adını verdiğimiz hormonu üretmektir.
  Böbrek yetmezliklerini  iki ana grupta incelemek gerekir.Birincisi akut dediğimiz birdenbire gelişen ve daha sonra düzelmesi yani fonksiyonlarının geriye dönmesi mümkün olan tipteki böbrek yetmezliği. Diğeriyse kronik dediğimiz geri dönüşü mümkün olmayan, böbrek fonksiyonlarının tamamiyle kaybolmasıyla giden tipteki böbrek yetmezliğidir.
 • Devam

potasyum

Kronik böbrek yetersizliği olan hastaların kanlarındaki potasyum oranı çok önemlidir. Böbrek yetersizliğinin ileri dönemlerinde kandaki potasyum düzeyi yükselir ve hayati tehlikeler yaratır. Bu nedenle aldığınız besinlerdeki potasyum miktarını bilmeniz ve doktorunuzun önerdiği ölçütlerde tüketmeniz önem kazanmaktadır.

Potasyum miktarı yüksek olan yiyecekler Çikolata ve çikolatalı yiyecekler,Patates, ıspanak Kayısı, avokado, muz, kivi, nektarin, portakal ,Domates

fosforKronik böbrek yetersizliği olan kişilerde fosfor; vucuttan yeterli miktarda atılamadığı için kandaki düzeyi yüksek olur. Bu durum, kemiklerde zayıflık, kas güçsüzlüğü, eklem ağrıları gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle besinlerle aldığınız fosfor düzeyine, doktorun verdiği ilaçların alınmasına ve diğer önerilerine dikkat etmemiz gerekmektedir.

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur? Balıklar, et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi protein bakımından zengin besinler bol miktarda fosfor içeren besinler arasındadır. Ayrıca, maden suları, çerezler, mısır, meyveler ve meyve suyu, pırasa gibi besinler de fosfor minerali açısından zengin besinlerdir.